Queensland Queen's Prize Meeting Winners since 1878
If anyone has any additional information to add to this historical record please contact the QRA.
Thanks to the Rush and Sommer families for additional information for this list.

Year

 Rank/Title

Initials

Name

Surname

Unit/Club

Score 

Victoria Park

       

1878

Sergeant

T.

 Thomas

FERGUSON

A Company, 1st Volunteer Regiment

 

1879

Private

   

BROOKS

D Company, 1st Volunteer Regiment

 

1880*

Colour
Sergeant

R.

 

ROGERS

D Company, 1st Volunteer Regiment

 

1881

Sergeant

W.S.

 

BARRON

C Company, 1st Volunteer Regiment

 

1882

Captain

A.J.

 

THYNNE

unattached list, Queensland Volunteers

 

1883

Sergeant

T.

 

GRIMES

C Company, 1st Volunteer Regiment

 

1884

Captain

A.J.

 

THYNNE

unattached list, Queensland Volunteers

 

1885

Sergeant

   

CREETH

2nd Regiment

 

1886

Sergeant

C.E.S.

 

FRYER

Moreton Regiment

 

Toowong

           

1887

Senior
Constable

   

GEORGE

Queensland Police

 

1888

Mr

J.

 James

STIRLING

Darling Downs Rifle Club

 

1889

Sergeant

T.

 

GRIMES

C Company, Moreton Regiment

 

1890

Corporal

H

 

REED

C Company, Moreton Regiment

 

1891

Mr

T.M.

 

GIBB

Queensland Scottish Rifle Club

 

1892

Mr

H.S.

 

ELLIOTT

Charters Towers Rifle Club

 

1893

Corporal

G.

 

BRADLEY

Queensland Volunteer Rifles

 

1894

Corporal

G.

 

BRADLEY

Queensland Volunteer Rifles

 

1895*

Mr

T.

 

GRIMES

Queensland English Rifle Club

 

1896

Mr

C.S

 

GREEN

Queensland English Rifle Club

 

1897

Mr

A.

Alex

FERGUSON

Queensland Scottish Rifle Club

 

1898

Corporal

G.

 

BRADLEY

Queensland Volunteer Rifles

 

1899

Sergeant

G.

George

SHAW

Queensland Volunteer Rifles

 

1900

Mr

G.

George

SHAW

Queensland English Rifle Club

 

1901*

Captain

   

GATTY

Tasmania

 

1902

Mr

R.

 

WALLACE

Queensland Scottish Rifle Club

 

1903

Lieutenant

P.J.

 

THORN

13th Australian Light Horse Regiment

 

1904

Mr

G.

 

BRADLEY

Dath Henderson Rifle Club

 

1905

Mr

G.

 

BRADLEY

Dath Henderson Rifle Club

 

1906

Constable

G.

 

FRENCH

Queensland Police Rifle Club

 

1907*

Private

D.

 

CONDON

Transvaal Scottish Rifle Club

 

1908

Mr

S.

 

EDWARDS

New South Wales

 

1909

Mr

A.

 

CUTLER

New South Wales

293

Enoggera

           

1910

Mr

G.

 

FISHER

New South Wales

295

1911

Mr

R.G.

 

UBANK

Gympie Rifle Club

272

1912

Mr

W.A.

 

MOULDAY

Allora Rifle Club

270

1913*

Mr

L.L

 

HUBBARD

Tasmania

268

1914-1919

     

WAR RECESS 

   

1920 May

Mr

J.J.

 ames

CADDEN

Brisbane Railway Rifle Club

257

1920 Oct

Mr

G.

 

HILL

New South Wales

278

1921

Mr

W.

 

ROBERTS

Central Rifle Club

278

1922

Mr

J.J.

James

CADDEN

Brisbane Railway Rifle Club

270

1923

Mr

F.

Morrie

ARVIER

Brisbane Rifle Club

276

1924

Mr

H.

 

BATTISHALL

Sydney

283

1925*

 

H.W.

 

MASON

Sydney

325

1926

Mr

J.M.

 

CLANCY

Coorparoo and Stephens Rifle Club

333

1927

 

C.F.

Clary

ARMSTRONG

 

332

1928

 

G.A.

 

ZILLMAN

Murgon

327

1929

Sergeant

N.N.

 

WOODYATT

United Services

338

1930

Mr

P.A.

Percy

PAVEY

Caulfield

326

1931

 

E.S.H.

 

VIRGIN

 

329

1932

 

D.S.

 

MCDONALD

Mossman Neutral Bay

325

1933

 

C.E.

Clary

ARMSTRONG

Natives

332

1934

 

H.W.

 

PINKERTON

 

333 

1935

 

O.E.

 

BOYD

 

344

1936

 

P.

Pat

LEE

Albury

344

1937

 

W.J.

 

HARRIS

 

335

1938

 

C.E.

Clarrie

ARMSTRONG

Natives

327

1939

Mr

P.A.

Percy

PAVEY

Caulfield

311

1940-1947

     

WAR RECESS

   

19481

 

R.

Reg

PARKER

Boynside

336

19481*

 

G.F.

 

GRUMMITT

 

336

1949

 

J.R.

 

FELTHAM

   

1950

Mr

P.A.

Percy

PAVEY

Caulfield

 

1951

 

A.R.

Alan

DUNCAN

Brisbane

 

1952

 

L.

 

MORRIS

   

1953

 

V.A.

 

BARNIER

   

1954

 

L.

 

MORRIS

   

1955*

 

N.

Nicol

MCLENNAN

Ilfracombe

 

1956

 

A.E

Alex

JAMES

Rail & Tram

 

1957

 

L.

Leo

DOVE

Murwillumbah

 

1958

 

A.E.

Alex

JAMES

Rail & Tram

 

1959

 

W.N.

Bill

SMITH

Ipswich City

 

1960

 

A.E.

Alex

JAMES

Rail & Tram

 

1961*

 

D.

Doug

WILLIAMS

Qld Police

 

1962

 

C.L.

Clive

MOSS

Beaudesert

 

1963

 

P.J.

Percy

GARTNER

Allora 

 

Belmont

           

1964

Mr

A.W.

Bronc

BURLING

Warwick

 

1965

Mr

W.L

 Bill

HOGARTH

Pittsworth

 

1966

Mr

J.H.

Jack

CARMAN

Goulbourn

 

1967

     

 WASHOUT

   

1968*

Mr

L.F.

 

SCOTT

Yarram Vic

 

1969

Mr

W.N.

Bill

SMITH

Natives

 

1970

Mr

D.W.

Doug

CADDEN

Central

 

19712

Mr

G.

George

MALE

City of Brisbane

 

1972

Mr

R.

Ron

HINKLER

Bundaberg

 

1973

Mr

W.N.

Bill

SMITH

Natives

 

1974

Mr

A.W.

Bronc

BURLING

Warwick

 

1975*

Mrs

L.

Libby

FELTON

Subiaco

 

1976

Mr

M.K.

Mike

HOBBS

Metropolitan NSW

 

1977

Mr

G.

Geoff

KERR

Cyclists SA

 

1978

Mr

C.W.

Clive

THIEDEKE

Gold Coast

 

1979

Miss

H.M.

Helen

GRIFFITHS

Narrabri

 

1980

Mr

M.K.

Mike

HOBBS

Metropolitan

 

1981

Mr

G.

Geoff

AYLING

Hobart

 

1982

Mr

A.H.

Bert

BOWDEN

7 Sig Regt

 

1983

Mr

J.M.

Jim

REILLY

Lancefield

 

1984*

Mr

S.

Stan

GOLINSKI

Parramatta

 

1985

Mr

G.

Geoff

KERR

City of Brisbane

 

1986

Mr

R.A.

Reg

ROWLANDS

Lyndhurst

 

1987

Mr

T.J.

John

ALEXANDER

Goodniwindi

 

1988

Mr

J.G.

John

JACOBS

Bordertown SA

 

1989

Mr

K.

Kevin

GOLDER

Gladstone

 

1990

Mr

P.

Peter

ROBINSON

Canberra

 

1991

Mr

L.

Len

LA TOURS

Gold Coast

 

1992

Mr

K.

Ken

CONNOR

Brisbane

 

1993

Mr

I.

Ian

CAMERON

Gold Coast

 

1994*

Mr

A.

Tony

MOON

Port Jackson

 

19953

Mr

R.

Rob

RUSH

Ipswich and District Rifle Club

 

1996

Mr

P.

Peter

SCHAFFERIUS

Blackwater- Bluff

 

1997

Mr

S.

Spencer

DUNSTALL

Ungarie

 

19984

Mr

R.

Rob

RUSH

Ipswich

 

1999

Mr

S.

Steve

NEGUS

Mossman Neutral-Bay

 

2000

Mr

K.

Ken

LOBWEIN

Ipswich and District Rifle Club

398.43

2001

Mr

M.

Michael

GARCIA

Euroa

394.28

2002

Mr

C.

Colin

COLE

North Arm Rifle Club

493.50

2003

Mr

R.

Rob

RUSH

Ipswich and District Rifle Club

497.59

2004

Mr

G.

Geoff

GRENFELL

Bendigo

492.51

2005

Mr

J.

James

CORBETT

Benalla Rifle Club

497.64

2006

Mr

C.

Colin

COLE

North Arm Rifle Club

498.65

2007

Mr

S.

Stephen

JACOBS

Mosman/Neutral Bay Rifle Club

496.37

2008

Mr

M.

Mark

BUCHANAN

Roseville Rifle Club

496.62

20095

Mr

M

Mark

BUCHANAN

Roseville Rifle Club

500.57

2010

Mr

J

James

CORBETT

Benalla Rifle Club

496.55

2011

Mr

J.G.

Gray

ROBERTSON

Wurgabup Rifle Club

492.54

2012

Mr

J.

Jim

JEFFERY

Lyndhurst

493.60

2013

Mr

C.

Colin

COLE

North Arm Rifle Club

496.63

 

Notes:
* The years Commonwealth Interstate Teams Matches were held in Brisbane
1    Record set at 354/355
2    Record set at 399/400
3    Record set at 400/400
4    Record set at 498/500
5    Record set at 500/500

Booking test 2015

Booking test