The Board of the Qld Rifle Association Inc.

 

RODNEY PRAYLE
PRESIDENT
(Maryborough District Rifle Club)

- Belmont Complex
- NRAA
- Bulk Earth Works Programme

 

DARREN ENSLIN
VICE PRESIDENT
(Pacific Rifle Club)

- Coaching & Development
- Q-Store

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CHRIS HILL
BOARD MEMBER
(City of Brisbane Fullbore Rifle Club)

- Finance
- Corporate Planning, Governance,
   & Policy


JIM BREEZE
BOARD MEMBER
(Darling Downs Rifle Club)

- Technical (Shooting Rules)
- Range Tenure & Infrastructure
  (excl. Belmont, and Country Clubs

- Historical


KAY SKELTON
BOARD MEMBER
(City of Brisbane Fullbore Rifle Club)

- Competition & Teams
- Hospitality 
- Belmont Site Users Committee


 

 

 

 

 

 

 

 

  

ANDREW MCKILLOP
BOARD MEMBER
(Bundaberg-Burnett  Rifle Club) 

- Marketing & Memberships
- Firearms Safety Courses


2018Zone Distribution2018Zone Distribution

QRA COUNCILLORS

*Due to Council elections which are underway at present (as at May 2018) the allocation of clubs, zones and councillors, as represented below, may not be current.  Information will be updated as soon as it is available.



 

Zone 1
MDRA/SEDRA
Zone 1
MDRA/SEDRA
Zone 1
MDRA/SEDRA

 
Mike Samuels
(Beaudesert Rifle Club)


Rob Cadden 
(Central RC)

John Menzel
(Natives Rifle Club)

representing
Beaudesert
Gold Coast
Ipswich
Murwillumbah

representing
Albert District

Brisbane Mariners
Cannon Hill
Central
City of Brisbane
Qld Police
representing
Brisbane
Natives
Pacific
Qld Field & Rimfire
University of Qld
Zone 2
SDDRA/DDRA/WDRA
Zone 2
SDDRA/DDRA/WDRA
Zone 2
SDDRA/DDRA/WDRA

Councillor
Russell Saxby 

(Darling Downs Rifle Club)
Councillor
David Reddan
(Gatton Glenore Grove RC) 
Councillor
Ashley Bidgood
(Crows Nest-Goombungee Rifle Club)
representing
Dalby-Tara

Darling Downs
Goondiwindi
Pittsworth
 
representing
Gatton Glenore Grove
Pratten
Southern Downs
Warwick
representing
Crows Nest-Goombungee
Jandowae
Muckadilla
Wallumbilla
Zone 3
WBBDRA/SBDRA/LDRA
Zone 3
WBBDRA/SBDRA/LDRA
Zone 3
WBBDRA/SBDRA/LDRA

Councillor
Colin Cole 

(North Arm Rifle Club)
 
Councillor
David Hatherell

(Gympie Kilkivan Rifle Club)
Councillor
Maurice Irwin
(Bundaberg-Burnett Rifle Club) 
representing
North Arm
representing
Gympie-Kilkivan
Wondai
representing
Biggenden
Bundaberg-Burnett
Maryborough

Zone 4
CWDRA/CQDRA/CHDRA
Zone 4
CWDRA/CQDRA/CHDRA
Zone 4
CWDRA/CQDRA/CHDRA

Councillor
Paul Kerlin

(Clermont Rifle Club)

Councillor 
Charles Arrowsmith 

(Biloela Rifle Club)
Councillor
Bevan Goschnick
(Monto Rifle Club)

representing
Blackwater Bluff
Clermont
Gemfields

representing
Biloela
Monto
Pheasant Creek
representing
Barcaldine
Central Qld Target Sports